TLÜ/Kalev ajalugu

2002. aasta suvel moodustati Pirita Palliklubi ning esmakordselt osalesime Eesti Korvpalli Meistriliigas hooajal 2002/2003. Meeskonna ristiisaks oli toona Alar Tamkivi, kes oli Pirita Palliklubi üheks asutajaks. Alates esimesest hooajast on peatreeneri ülesandeid täitnud Kalle Klandorf. Suurte kogemustega treener on alates 1976. aastast istunud erinevate meeskondade treeneripinkidel. Erinevatel aastatel koos August Soku, Heino Lille, Jaak Lipso, Märt Kermoni, Heino Krevaldi, Jaak Salumetsa, Heino Endeni, Johann Lõssovi, Jaroslav Dudkini ja Tiit Sokuga. Ta on juhendanud erinevaid meeskondi, mis on mänginud nii kuni 20 aastaste Euroopa Meistrivõistlustel, NSVL meistrivõistlustel, Eesti Meistrivõistlustel, Eurosarjas, NEBL, BBL ja Eesti Meistriliigas.

Esimesel hooajal saavutasime Meistriliigas 9 võistkonna hulgas 5. koha. Karikavõistlustel jõudsime finaali, kus kaotasime TÜ/Rock meeskonnale. Meeskonna esimene kapten oli Indrek Rumma. Meeskonna resultatiivseimaks mängijaks oli toona Erki Kivinukk, kes viskas hooaja jooksul keskmiselt 20,67 punkti mängus. Selle tulemusega oli ta ühtlasi Meistriliiga parim korvikütt. Meeskonna liidrite hulka kuulusid veel Gerd Kiili, Erkko Linnas, Priit Pihela, Erkki Sadam, Taavi Telgmaa ning Margus Nurja.

Hooajal 2003/2004 mängis Eesti Meistriliigas 7 meeskonda. Oma teisel hooajal tõusis Pirita Palliklubi meeskond Meistriliigas ühe koha võrra ning saavutas 4 koha. Eesti karikavõistlustel jõudsime veerandfinaali, kus tuli tunnistada toonase Tallinna Kalevi paremust. Samal hooajal liitusid meeskonnaga Margus Metstak ja Indrek Reinbok ning meeskonna kapteniks valiti Erkki Sadam. Meeskonna resultatiivsem oli sellel hooajal jällegi Erki Kivinukk, kes viskas mängus keskmiselt 21,79 punkti olles selle näitajaga ka Eesti Korvpalli Meistriliiga parim. Pärast hooaja lõppu lahkus Erki aastaks välisklubidesse.

2004/2005 hooajal mängis Meistriliigas jällegi suurem hulk meeskondi, nimelt taas 9. Üldjärjestuses saavutas meeskond taas kõrge neljanda koha, kaotades pronksimängus toonasele Tallinna Kalevile mängudega 1:2. Võõrleegionäridest mängisid sel hooajal meeskonnas Vjatseslav Bogdanov, Laimonas Cicinis ning Nemanja Krstic.Karikavõistlustel platseerusime jagama 3-4 kohta koos Dalkia/Nybitiga. Eelnevalt kaotasime poolfinaalis lisaajal kahe punktiga TÜ/Rock meeskonnale, seisuks märgiti 88:90. Karikavõistluste juhendi kohaselt kolmandat kohta välja ei mängitud. Esmakordselt valiti meeskonna kapteniks Margus Metstak, kes oli poolfinaalis 28 punktiga ka resultatiivseim. Meeskonna terve hooaja resultatiivsem pallur oli esmakordselt mees piiri tagant – Vjatseslav Bogdanov, kes viskas keskmiselt 13,44 punkti mängus, hõivates sellega parimate snaiprite järjestuses 14 koha. Hooajal 2004/2005 loodi ka Balti Liiga, kus Pirita meeskond mängis II divisjoni B alagrupis. Põhiturniiril saavutasime 7 meeskonna hulgas 5. koha.

Järgneval 2005/2006 hooajal mängis meistriliigas taas 7 meeskonda. Pirita meeskond jõudis poolfinaali, kus pidime alla vanduma hilisemale Eesti meistermeeskonnale Kalev/Cramo-le. Esimeses poolfinaalmängus oli sündimas üllatus, aga Kalev/Cramo pani siiski oma paremuse maksma ja võitis tulemusega 86:84. Kolmanda koha heitluses kaotasime Dalkia/Nybitile mängudega 0:2. Karikavõistlustel läks meeskonnal hästi. Kuigi poolfinaalis jäime alla TÜ/Rock meeskonnale 76:87, suutsime kolmanda koha mängus kindlalt alistada Dalkia/Nybit, tulemusega 77:59.Sellel hooajal oli esmakordselt Balti Liiga täishooaeg, kus osales 17 meeskonda. Turniir oli pikk ja väsitav, kuigi meeskonda oli tugevdatud selliste mängijatega, nagu Evgeny Beloussov, Saulius Dumbliauskas, Rauno Pehka, Donatas Sabaliauskas, Alvydas Tenys, ei suutnud Pirita Palliklubi enamat kui seda oli Balti Liiga viimane koht. Samas asus teise treenerina tööle suurte kogemustega Märt Kermon. Paljud mängijad said hooaja jooksul vigastusi ja katkestasid mängimise: Indrek Rumma, Rauno Pehka, Alvydas Tenys lõpetasid mängu enne hooaja lõppu. Tõsiselt sai vigastada ka Margus Metstak. Vaatamata kõigele sellele, andis Balti liigas mängimine meeskonnale hindamatuid kogemusi. Meeskonna parim viskekahur oli Evgeny Beloussov, kes viskas mängus keskmiselt 21 punkti, olles selle näitajaga Korvpalli Meistriliiga põhiturniiri parim mängumees.

2006/2007 hooajal kasvas meeskondade arv lausa 10 meeskonnani. Põhiturniiril saavutasime 5. koha saades 18 võitu ja 18 kaotust. Play-off mängudes kaotas meeskond Dalkia/Nybitile tulemusega 0:2 ning jäi meistrivõistlustel viiendale kohale. Karikavõistluste veerandfinaalis kaotasime Valga Welg meeskonnale punktidega 67:75. Meeskonnaga liitusid Marek Noormets ja Andre Pärn. Hooaja alguses sai Marek Noormets tõsise trauma, mis jättis ta uue aastani varumeestepingile. Hooaja keskel lõpetas vigastuse tõttu korvpallurikarjääri meeskonna kauaaegne kapten Margus Metstak. Seljatrauma viis ta operatsioonilauale. Põhiraskuse kandsid sel hooajal Priit Ilver, Erki Kivinukk, Andre Pärn, Indrek Reinbok ja Ivo Uibukant. Hooaja lõpus näitasid ilusat mängu Kaido Saks, kes järgmiseks hooajaks siirdus Soome ning Romil Jermakov, kes valiti Eesti U-20 koondisesse. Meeskonna resultatiivseim oli jällegi Evgeny Beloussov 21,18 punktiga mängust. Hooaja lõppedes lahkusid meeskonna juurest Alar Tamkivi, Laivi Lemba ja Mari Irve. Laivi oli kauaaegne meeskonna asjaajaja ja Mari raamatupidaja. Pirita Palliklubi uuteks juhatuse liikmeteks valiti Kalle Klandorf ja Margus Metstak. Juhatuses jätkas ka Veiko Rohunurm. Kuna meeskonnast lahkus ka teine treener Märt Kermon, võttis tema kohustused üle Margus Metstak. Siinkohal tänab Pirita Palliklubi neid kõiki meeskonnale antud suure panuse eest.

2007/2008 hooajal mängis Eesti Meistriliigas 10 võistkonda. BC Pirita alustas hooaega hästi ning karikavõistlustel saavutasime 3. koha. Meeskonda oli tugevdatud Ameerikamaa mehe William Samuel Sharpi ja leeduka Sarunas Veliusega. Soomest oli tagasi ka noor Joosep Pokla. Hooaja keskel loobus mängimisest vigastuse tõttu Marek Noormets, teda tuli peagi Rakverest asendama Andre Pärn. 2008. aasta alguses liitus meeskonnaga ka teine ameeriklane Johnny Gray. Meeskond oli tugev, seda näitas ka Eesti meistriks tulnud TÜ/Rocki alistamine põhiturniiril, mille lõpetasime 23 võidu ja 13 kaotuse ning kolmanda kohaga. Poolfinaalmängus Kalev/Cramoga vigastas raskelt jalga William Sharp, kes oli Pirita põhiturniiri parim 16,0 punktiga mängus, samuti oli ta meistriliiga põhiturniiri teine mees lauapallide hankimises ning parim visete blokeerija. See vigastus vajutas pitseri ka pronksimängudele, kus kaotasime BC Faustole mängudega 2:0. Seega saavutasime kokkuvõttes 4. koha.

Hooajast 2008/2009 asus Pirita Palliklubi meeskond võistlema pikkade korvpallitraditsioonidega Tallinna Spordiselts Kalevi alla ning kannab nüüd nime Tallinna Kalev. See muudatus andis hooaja alguseks positiivse laengu, mille najal alistati esmalt karikavõistluste veerandfinaalis Eesti meistermeeskond TÜ/Rock. Edasi hooaeg enam nii ladusalt ei läinud, sest seejärel jäime poolfinaalis alla TTÜ meeskonnale, aga saavutasime siiski karikavõistluste kolmanda koha, võites KK Pärnu. Meistriliigas osales seekord 8 meeskonda ning Tallinna Kalev osales ka Balti liiga Challenge Cupil. Õiget mänguhoogu sellel hooajal enam ei tulnudki. Meistriliiga põhiturniiril jäi Kalev viiendaks ning veerandfinaalis kaotasime otsustavas viiendas mängus kahe punktiga KK Valgale. Balti liigas sai Kalev küll alagrupist edasi, kuid teekond lõppes vahegrupis, enne play-offi. Meeskonnast käis aasta jooksul läbi 23 mängijat ning liikuvus oli suur. Põhiturniiri parim korvikütt oli kalevlastest Evgeny Beloussov 16,31 punktiga.

Põneval 2009/2010 hooajal osales Tallinna Kalev samuti Eesti meistriliigas ning Balti liiga Challenge Cupil. Treeneripingile lisandus kogenud Üllar Kerde. Suure sensatsioonina suutis Kalev novembris värvata Eestis tuntud Travis Reedi, kellest sai ka üks meeskonna resultatiivsemaid mängijaid. 2009. aasta sügisel peetud meeste karikavõistlustel alistas Kalev kindlalt esimese vastase Elion/Corle, kuid järgmises ringis saadi vastaseks halvim võimalikest TÜ/Rock. Seekord nende alistamine enam ei õnnestunud ning niisiis jäigi laeks veerandfinaal, samas tuli Rock ka hiljem karikavõitjaks. BBL Challenge Cupil saavutas Tallinna Kalev 5 võidu ja 3 kaotusega B-alagrupi tihedas konkurentsis teise koha. Veerandfinaalis saadi vastaseks Challenge Cupi hilisem võitja Norrköpingi Dophins, kelle vastu lõppes hiljem poolfinaalis ka TTÜ hoog. Kodune korvpallihooaeg kulges Tallinna Kalevi jaoks üle kivide ja kändude. Põhiturniiril kahevõidulise paremusega KK Pärnu ees saavutatud 6. koht aitas Kalevi viimasena play-offi, kus vastaseks tuli põhiturniiri kolmas meeskond TTÜ. Pärast avamängus saavutatud ilusat võitu, rauges Tallinna Kalevi hoog ning seejärel tuli kolmes üsna tasavägises mängus järjest TTÜ-le alla vanduda. See tähendas veerandfinaalis välja langenud Tallinna Kalevile põhiturniiri paremusjärjestuse põhjal meistrivõistluste kuuendat kohta Valga/CKE Inkasso meeskonna järel. TÜ/Rock alistas finaalis Rakvere Tarvase ja kolmanda koha mängus võitis poolfinaalis Rockile kaotanud BC Kalev/Cramo TTÜ KK. Tallinna Kalevi hooaja resultatiivseim oligi Travis Reed, kes viskas keskmiselt 16,54 punkti meistriliiga mängus ja oli seega liiga üldarvestuses neljas mees. Talle järgnes Nicholas Covington 16,41 punktiga. Reed oli ka liiga teine lauavõitleja 9,23 lauapalliga mängust.

Hooajaks 2010/2011 sõlmisid Tallinna Spordiselts Kalev, TTÜ Korvpalliklubi ja Pirita Palliklubi koostööleppe, mille kohaselt jätkatati korvpallihooajal ühiste jõududega. Eesti meistriliigas osaleti kahe meeskonnaga. Esindusmeeskonnaks oli TTÜ/Kalev, mis osales ka Balti Korvpalliliigas ning nooremad mängijad koondati duubelmeeskonda. Peatreeneriks sai Üllar Kerde, treenerina jätkas Margus Metstak ja Indrek Reinbokist sai teise meeskonna treener. Tallinna Spordiselts Kalevi juhatuse esimees Kalle Klandorf jätkas ühendmeeskonna direktorina.

TTÜ/Kalevi teine meeskond sai karikavõistluste veerandfinaalis vastaseks BC Kalev/Cramo meeskonna ning ei suutnud südist mängust hoolimata neid alistada. Esindusmeeskond jäi poolfinaalis alla TÜ/Rocki meeskonnale ning kaotas kolmanda koha mängus ka BC Kalev/Cramole.

TTÜ/Kalevi ühendmeeskond tegi Balti liiga eliitdivisjonis eduka debüüdi, kui sai avamängus võitu kodusest konkurendist BC Kalev/Cramost, kuid edasine hooaeg palju ainest rõõmustamiseks ei andnud. 6 võidu kõrvale kogunes 16 kaotust, millega jäi meeskond turniiritabelis eelviimaseks ning pidi pidama üleminekumänge KK Kaunase meeskonnaga. Kahes mängus tuli leppida kaotusega, mis kukutas meeskonna Balti liiga kõrgemast divisjonist välja. TTÜ/Kalevi keskmängija Bambale Osby oli siiski mitmetes statsitikakategooriates Balti liiga tipus. Näiteks oli ta 11,95 lauapalliga mängust liiga parim lauavõitleja, viskas ta keskmiselt 18,64 punkti mängust, platseerudes selles arvestuses kolmandaks ning efektiivsusteguri arvestuses langes lõpuks teisele kohale. Ühtlasi kogunes Osby arvele 16 kaksikduublit, mida oli kümne võrra rohkem kui seles arvestusees talle järgnenud TÜ/Rocki keskmängija Callistus Eziukwul.

TTÜ Kalevi duubelmeeskond võitles koduses liigas südikalt ning play-offi pääsemise võimalus oli reaalne viimaste mängudeni. Lõpuks tuli siiski leppida turniiritabeli 7. kohaga ja hooaja varasema lõpuga. Esindusmeeskond püsis hooaja algusest saati kolmanda koha kursil. Veerandfinaali esimeses mängus küttis TTÜ/Kalev Rapla Piimameister Otto meeskonnale korraliku sauna, kuid kaotas siis järgmise kohtumise. Edasistes mängudes siiski ei vääratatud ning poolfinaalis tuli vastu TÜ/Rock. Tartlaste peale TTÜ/Kalevi hammas ei hakanud ja pronksimängudes tuli vastaseks Rakvere Tarvas. Pärast avamängu nappi kaotust, pani meeskond järgnevates mängudes paremuse maksma ja sai kaela pronksmedalid. Meeskondade resultatiivseimad mehed olid leegionäridest korvialused mängijad Andrew Arnold ja Bambale Osby.

2011/2012 hooajal läksid Tallinna Kalev ja TTÜ spordiklubi siiski erinevat teed ning võistlesid meistriliigas taas eraldi. Tallinna Kalevi meeskond jätkas noorenduskuuri läbinud meeskonnaga, kuhu kogenumatest meestest jäid Raido Roos, Mihkel Kurg ja Ivar Tulit. Peatreeneriks oli Indrek Reinbok, teiseks treeneriks ja direktor-presidendiks Kalle Klandorf ning esindajana jätkas endine mängija Priit Ilver. Hooaja alguses jõudis Tallinna Kalev karikavõistlustel veerandfinaali, kuid seal tuli tunnistada TTÜ Korvpalliklubi paremust. Meistriliiga põhiturniiril mängis Kalev enam-vähem kindlalt kohamängude kursil. Põhiturniiri viis viimast mängu võitnud kalevlased kindlustasidki endale lõpuks kuuenda koha, mis andis veerandfinaalvastaseks Rakvere Tarvase. Hullumeelselt hästi kaugviskeid tabanud Tarvase vastu olid kõige paremad võimalused kodusaalis peetudplay-off-i teises kohtumises, kus tuli lõpuks siiski leppida kümnepunktise allajäämisega. Hooaja resultatiivseim mängija Tallinna Kalevi rivistuses oli 17,24 punktiga Brandis Raley-Ross, kes platseerus selles arvestuses liiga kolmandaks. Teine võõrleegionär Aleksei Fedortšuk oli samas keskmiselt 8,22 lauapalliga mängust liiga teine lauavõitleja.

2012/2013 hooajal osales meeskond Tallinna Kalev Eesti Meistriliigas, karikavõistlustel ja korvpalli Balti Liigas. Peatreeneriks oli taas Kalle Klandorf, treeneriteks Margus Metstak ja Indrek Reinbok. Meeste esiliigas võistles Tallinna Kalevi duubelrivistus SK RIM/Tallinna Kalev, mille peatreeneriks on Indrek Reinbok. Detsembris tekitas Kalevi meeskond parajat elevust, kui alistas karikavõistluste veerandfinaalis Mario Paiste ülikauge viskega tiitlikaitsja TÜ/Rocki. Finaalipääsust jäi lahutama kaotus TYCO/Raplale. Kolmanda koha kohtumises osutas meeskond BC Kalev/Cramole südi vastupanu, aga jäi viimastel minutitel siiski alla. Meistriliigas ei õnnestunud pärast rasket hooaja algust enam kõrgematele kohtadele konkureerida ja meeskond võitles viimaste play-off-i kohtade eest. Viimasena veerandfinaali pääsenuna sai Tallinna Kalev vastaseks põhiturniiri võitnud Cramo meeskonna, kellelt tuli vastu võtta kolm kindlat kaotust. Tasuks koduse liiga kaheksas koht. Palju paremini ei käinud ka esiliigas mänginud SK Rim/Tallinna Kalevi käsi, kes jäi 15. ehk eelviimaseks. Balti liigas sai Kalev kümnest mängust vaid ühe võidu ja seda võõrsil Rakvere Tarvase üle. Meeskonna resultatiivseim mängija oli Emmanuel Ikechukwu Okoye, kes viskas keskmiselt 14,16 punkti mängust ja võttis lisaks 10,65 lauapalli. Viimase näitajaga oli ta Rain Raadiku järel meistriliiga paremuselt teine lauavõitleja.

2013/2014 hooajaks on Tallinna Kalevi meeskond tublisti uuenenud ja osaleb taas nii Eesti Meistriliigas kui ka Balti korvpalliliigas. Treenerina jätkavad Kalle Klandorf ja Margus Metstak. Esiliigas osaleb Tallinna Kalev koostöös Tallinna Ülikooliga.

 

Password Reset
Please enter your e-mail address. You will receive a new password via e-mail.